Relacja z seminarium muzealnego.
2014/11/07 > Relacja z seminarium muzealnego.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z organizowanego przez nas seminarium.

 

W dniu 10 czerwca firma Phono Media zorganizowała seminarium o systemach nagłośnieniowych. Około 30 osób zainteresowanych tematyką instalacji muzealnych zebrało się w warszawskim Golden Floor Plaza.

W pierwszej części spotkania, po wypiciu porannej kawy, zostały omówione podstawowe zagadnienia związane z budową systemu nagłośnieniowego pod kątem instalacji w obiektach muzealnych. Specyfika tego typu obiektów w większości przypadków nie pozwala na stosowanie standardowych rozwiązań. Instalatorzy spotykają się z trudnościami, jakie niesie za sobą ingerencja w obiekty zabytkowe, koordynacja z innymi branżami oraz często wyśrubowane oczekiwania projektantów co do jakości oraz dyskretności montowanego sprzętu. W dużych obiektach przeszkodą bywają również odległości od szaf rack oraz mnogość źródeł dźwięku, niepozwalająca sięgać po najczęściej stosowane w nagłośnieniach komercyjnych systemy 100V. Organizatorzy spotkania z Phono Media przedstawili uczestnikom zalety i wady systemów o strukturach lokalnych, gdzie wszystkie elementy systemu (źródła dźwięku, wzmacniacze, przetworniki akustyczne) montowane są bezpośrednio w zabudowie scenograficznej, oraz systemów scentralizowanych, w których wszystkie urządzenia poza przetwornikami akustycznymi montuje się w pomieszczeniach technicznych.

Po krótkiej przerwie prowadzący skupili się na oferowanych przez Phono Media urządzeniach marek Ecler i In-Out, przedstawiając ich zalety w tego typu instalacjach. Szczególną uwagę poświęcili produktom włoskiej firmy „In-Out” posiadającej w swej ofercie miniaturowe odtwarzacze z wbudowanymi wzmacniaczami, które sterowane są za pomocą dedykowanych styczników, czujników ruchu lub dotyku. Tego typu rozwiązania są szczególnie pożądane w nowoczesnych obiektach muzealnych i wystawienniczych, gdzie interakcja zwiedzającego z wystawą jest priorytetem.

 

Ostatnim zagadnieniem poruszanym podczas seminarium były przykłady projektów już zrealizowanych przy pomocy urządzeń i pracowników z Phono Media. Poza tematami ściśle technicznymi organizatorzy skupili się także na „delikatnych” zagadnieniach: współpracy z projektantami oraz relacjach z inwestorami i generalnymi wykonawcami.

 

Pełna relacja, wraz z wywiadem z prezesem, Jackiem Stanisławskim, dostępna jest na łamach magazynu Muzyka i Technologia tutaj.